„MMLAB Erdvė“: kai vaikų darželio miego kambarys tampa instaliacijų galerija
Instaliacija TECHNOTEOLOGIJA (aut. E.Tamulytė). D. Putino nuotr.
Vilniaus Vokiečių gatvės buvusio vaikų darželio patalpose įsikūrusi „MMLAB Erdvė“ – tai vieta, kurioje jauni ir nepriklausomi menininkai turi galimybę pristatyti savo kūrybinius ieškojimus. Instaliacijos, muzikiniai įvykiai, netradiciniai teatro renginiai, pjesių pristatymai ir spektaklių premjeros – tai tik dalis to, ką jau kelerius metus čia galėjo rasti sceniniais eksperimentais besidominti publika.
Teatro „Meno ir mokslo laboratorija“ (MMLAB) vadovė, prodiuserė dr. Rusnė Kregždaitė pasakoja, kad „MMLAB Erdvė“ buvo įkurta karantino laikotarpiu. Kai visos kultūros įstaigos buvo skatinamos skaitmenizuoti turinį, MMLAB ieškojo būdų, kaip leisti žiūrovams pailsėti nuo ekranų ir suteikti galimybę kultūrinius reiškinius stebėti ir patirti gyvai bei saugiai.
„Grįžus galimybėms organizuoti gyvus renginius scenos meno kūrėjai norėjo žiūrovams parodyti per karantino laikotarpį sukurtus naujus spektaklius. Tuomet visas scenos meno laukas susidūrė su didele renginių erdvių trūkumo problema, kuri yra ypač opi nevyriausybinėms organizacijoms. Kritiškiausiu metu „MMLAB Erdvė“ kūrėjams pasiūlė eksperimentinę erdvę, o į Vilniaus miesto kultūrinį žemėlapį įtraukė dar vieną lankytiną tašką”, – sakė R. Kregždaitė.
Meno ir mokslo sąsajos
„MMLAB Erdvė“ pirmą kartą lankytojus pakvietė 2020 m. rudenį. Konkurso būdu atrinkti menininkai ir menininkų grupės buvo skatinami įsitraukti į kūrybinę laboratoriją, kurioje menas ir mokslas papildė vienas kitą – meno kūriniams suteikiant solidų mokslo turinį, o akademinėms teorijoms – netradicinę ir įtraukiančią formą.
Atviroje lauko galerijoje buvo eksponuojamos penkios meną ir mokslą jungiančios instaliacijos. Jas menininkų komandos sukūrė bendradarbiaudamos su mokslininkais-kuratoriais, kurie padėjo analizuoti kūrybai inspiravusią mokslo temą.
Buvusio vaikų darželio miego kambario languose lankytojai turėjo galimybę pamatyti biochemijos įkvėptą menininkės Guodos Šulskytės darbą „Išlikimas nėra teisingas“, filosofijos teorijomis paremtą menininkės Eglės Tamulytės instaliaciją „Technoteologija”, magnetizmo įkvėptą „Glow factory“ (Robertas Balčiūnas ir Eimantas Kukta) kūrinį „Magnetologija“, architektūrą tyrinėjusio menininko Vlado Suncovo instaliaciją „Stuburai ir turėklai“ bei kardiologijos inspiruotą Agnės Matulevičiūtės, Juliaus Kuršio ir Simonos Vaškytės instaliaciją „Cardio“.
„Instaliacijų projektas leido burti menininkų ir mokslininkų komandas. Kūrėjams tai suteikė galimybių analizuoti akademines teorijas, o tyrėjams – stebėti, kaip jos tampa įkvėpimu kūrybai. Dalis instaliacijų idėjų gimė menininkams neįprastose aplinkybėse. Pavyzdžiui, „Cardio“ pradžia buvo vizitas į klinikas, kur gydytoja kardiologė vienam iš kūrėjų atliko širdies echoskopiją pasakodama, ką kūrėjai mato ir girdi, – kalbėjo R. Kregždaitė. – Toks kūrybos būdas nėra naujiena MMLAB – iš paskaitų, susitikimų su mokslininkais gimė nemažai spektaklių ir kitų kūrinių. Nors pagrindinis projekto tikslas nebuvo mokslo sklaida, tačiau juo buvo pradėtos diskusijos apie tai, kad įvairios meno formos gali būti puiki mokslo populiarinimo priemonė.“
Nuo instaliacijų iki rezidencijų
Sėkmingas „MMLAB Erdvės“ startas ir didžiulis menininkų bendruomenės palaikymas skatino ir toliau plėtoti neformalios scenos menų erdvės idėją. Skatinant tarpsritinį ir tarpdisciplininį bendradarbiavimą, 2021 ir 2022 m. čia buvo organizuojami renginių ciklai-vasaros festivaliai, kuriuose įvyko daugiau nei 100 skirtingų menininkų ir kūrybinių grupių iniciatyvų, įvairaus formato renginių ir interaktyvių instaliacijų pristatymų.
„Pagrindinis „MMLAB Erdvės“ raktažodis – eksperimentas. Skatinome kūrėjus drąsiai išsibandyti įvairias temas ir formas, sudaryti sąlygas įgyvendinti tai, ko galbūt nepavyktų didesnėje valstybinėje institucijoje. Taip pat kvietėme studentus kurti pirmuosius darbus ir prisistatyti auditorijai“, – sakė R. Kregždaitė.
Ji džiaugėsi, kad kai kurie kūriniai, kurių pirmas susitikimas su žiūrovais įvyko „MMLAB Erdvėje“, vėliau toliau vystėsi ir pradėjo gyventi savo gyvenimą. Režisierė ir dramaturgė Goda Simonaitytė čia organizavo pjesės „Gyvuliai“ skaitymą, kurios premjera vėliau įvyko MMLAB, o dabar spektaklis yra rodomas Kauno miesto kameriniame teatre. Režisierė Julija Šatkauskaitė čia surengė performansą „Tykantis tamsoje“, o po metų tęsė tyrimą ir pakvietė į to paties pavadinimo tiriamojo spektaklio eskizą.
Augant „MMLAB Erdvei“ plėtėsi ir veiklų spektras. Čia buvo organizuojamos ir Ukrainos menininkų rezidencijos, kur bendradarbiaudami su lietuvių kūrėjai šeši Ukrainos menininkai pristatė savo instaliacijas, parodas, muzikinius eksperimentus, analizuojančius asmeninį bei grupinį kūrybinį identitetą.
Temų įvairumas, bendruomenės poreikių atliepimas bei aktyvus auditorijos įtraukimas buvo pastebėtas ir palankiai įvertintas tiek mokslo, tiek scenos menų ekspertų – už mokslo populiarinimą „MMLAB Erdvė“ pelnė Lietuvos mokslų akademijos apdovanojimą, o už „MMLAB erdvės“ renginių ciklą prodiuserė R. Kregždaitė ir režisierius Paulius Markevičius buvo nominuoti Boriso Dauguviečio auskarui „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimuose.
Atrandamos naujos vietos
„MMLAB Erdvė” auga ir keičiasi. Ketverius metus gyvavę vienoje erdvėje pradedame kelionę ir keliamės į naujas vietas, – sakė R. Kregždaitė. – Yra tiek daug erdvių, kurios nėra pilnai atskleidusios savo potencialo kūrybai. Dėl to norime skatinti menininkus atrasti vis naujas vietas ir kurti unikalius kūrinius būtent joms.”
Pirmoji „MMLAB Erdvė” rezidencijos vieta – Vilniuje įsikūręs Energetikos ir technikos muziejus. Čia šių metų rudenį numatoma pristatyti trijų menininkų arba menininkų grupių darbus, kurių atviras atrankos konkursas šiuo metu yra vykdomas.
Šis projektas skiriasi nuo ankstesnių „MMLAB Erdvės” veiklų tuo, kad kuriantys menininkai turės mentorius. Viso kūrybinio proceso metu juos lydės kompozitorė, muzikos krypties doktorantė Agnė Matulevičiūtė, režisierius ir dramaturgas Naubertas Jasinskas, aktorius ir režisierius Gediminas Rimeika, prodiuserė dr. R Kregždaitė.
Po rezidencijos muziejuje „MMLAB Erdvė” kelsis į naujas erdves ne tik Vilniuje, bet ir Lietuvoje ir užsienyje.