Ženklai

Vienos dalies audio spektaklis – atmosferinis dangaus stebėjimas

Kūrybinė komanda:

Dramaturgė Birutė Kapustinskaitė

Režisierius Paulius Markevičius

Kompozitorius ir garso dizaineris Andrius Šiurys

Garso režisierius Andrius Bernatonis

Mokslo konsultantai:

Etnologas prof. dr. Libertas Klimka

Etnoastronomas dr. Jonas Vaiškūnas

Astronomas Saulius Lovčikas

Vaidmenis įgarsino:

JUOZAS – Arūnas Sakalauskas

KAZYS, MĖNULIS – Tauras Čižas

MARIJA – Jovita Jankelaitytė

JULIUS – Karolis Kasperavičius

GALAKTIKOS PROFESORIUS – Algirdas Dainavičius

MOKYTOJAS – Aleksas Kazanavičius

AUŠRINĖ, JUODOJI SKYLĖ, PRAEIVĖ – Milda Noreikaitė

DERYBININKĖ – Severina Špakovska

GALAKTIKOS NAUJOKAS, ŽINIŲ VEDĖJAS – Vygandas Vadeiša

KELIŲ POLICININKAS – Andrius Bernatonis

PASIPIKTINĘS – Laurynas Jurgelis

PLUTONAS – Eglė Vadadkevičiūtė

ŠAULYS, MARSAS, NAUJOKAS – Simonas Dovidauskas

TAKSISTAS – Paulius Markevičius

VENERA, VISATOS LINIJA – Marija Petravičiūtė

ŽURNALISTĖ, GRUPĖS DALYVĖ – Justina Nemanytė

 Spektaklio anotacija:

Senovės žmogui žvaigždžių išsidėstymas, jų judėjimas, Zodiako ženklų reikšmė turėjo ne vien praktinę (dangaus šviesuliai buvo pirmieji erdvės ir laiko matai), bet ir simbolinę bei mitologinę reikšmę, – žvaigždėtas dangus buvo viena svarbiausių pirmykščių gamtos „knygų“. Dangaus šviesuliai įkvėpė mąstyti, kurti, tikėti dievų galybe ir žmogaus kosmine paskirtimi. Įvairiose Žemės vietose skirtingu metu pasirodantys ir dingstantys žvaigždžių sambūriai, ilgainiui buvo susieti su tam tikromis žmogui svarbiomis patirtimis bei idėjomis ir tapo dangaus ženklais.

 Žiūrovui šis spektaklis – tai keliasluoksnė patirtis; atmosferinis dangaus stebėjimas vyks tokiose vietose, kur spektakliai vyksta retai: parkuose, pievose, toliau nuo miesto šviesų ir „miesto reikalų“. „Ženklams“ reikalinga rami oazė tam, kad galėtume panirti į žvaigždėtą dangų ir po juo gimstančią istoriją. Nors spektaklis inspiruotas dangaus vaidmens Baltų tradicijose, ši patirtis nebus tarsi senos enciklopedijos vartymas.

„Ženklais“ toliau tęsiama pažintis su dangaus skliautu ir jo inspiruotomis istorijomis, prasidėjusi 2018 m. pristatytame taip pat atmosferiniam dangaus stebėjimui skirtame kūrinyje „Signalai“.

Birutė Kapustinskaitė, dramaturgė:

„Ženklai“ – tai paraleliai plėtojami pasakojimai apie tarpusavyje nesusijusius veikėjus, ieškančius to paties: laiko, prasmės ir tikėjimo. Jie taip nori visa tai surasti, kad patys pradeda painiotis visatos siunčiamuose ženkluose. Tai vyksta Žemei skriejant aplink Saulę trisdešimt kilometrų per sekundę greičiu.

Greta trumpų istorijų ir dialogų fragmentų, įsipina ir dar viena pasakojimo linija, kurios metu susipažįstame su keletu žvaigždynų, istorijomis apie juos, taip pat – ir su tų žvaigždynų veikėjais bei jų tarpgalaktinėmis problemomis.

Tai tikrai „Signalų“ tęsinys, tik šįkart rėmėmės lietuviškais pasakojimais apie žvaigždes. Jų belikę labai nedaug, todėl kūrinyje veikiau galima apčiuopti, nujausti lietuvišką dangaus tyrinėjimų palikimą, kuris, nors ir nedidelis, bet yra labai įdomus.

Paulius Markevičius, režisierius:

Ar būna, kad norisi kažką keisti gyvenime arba pradėti ką nors naujo – ir atrodo, jau esi pasiruošęs, tik lauki kokio ženklo, tarsi patvirtinimo, kad tavo mintys ir viltys teisingos? O sulaukęs ženklo – tikrai kažką darysi? Tarytum kažkas priklausytų ne vien nuo tavęs?.. Šis garso spektaklis yra būtent apie tokias situacijas ir jose esančius žmones. Ir apie Tuos Ženklus apskritai, kam jie mums reikalingi ir kodėl mes jų taip laukiame.

„Ženklų“ idėja gimė sukūrus pirmąjį garsinį spektaklį – atmosferinį žvaigždžių stebėjimą „Signalai“. Tuomet inspiracijų sėmėmės iš šiuolaikinių, bendrųjų žinių apie dangų. Pagalvojome, jog mūsų tautoje tikrai yra autentiškos informacijos apie žmogaus santykį su dangaus kūnais, senosios kosmologijos palikimo – kaip mūsų protėviai analizavo dangų. Tad nusprendėme antrąjį spektaklį kurti susipažindami ir supažindindami su Baltų tradicijomis, jų santykiu su dangumi.

„Ženklai“ yra atskiras, savarankiškas kūrinys. Nors, kaip ir „Signalai“, jis yra skirtas klausymui po nakties dangumi, stebint objektus ir tarp jų gimstančias istorijas, tačiau kartu ir skirtingas. „Signalus“ kūrėme remdamiesi ekskursijos forma, „Ženklais“ ieškome įsivaizduojamų tiltų, sujungiančių praeities ir šiandienos žmonių jausmus iš pakeltos į dangų galvos perspektyvos.

Mudviem su Birute, kuriant šį dangaus stebėjimą, buvo svarbu įspėti ir apčiuopti esmines emocijas, kokias jautė žmonės, anuomet tyrinėdami dangų, ir ieškoti tų įvaizdžių atspindžių šiandien. O tiems, kam žvaigždynų žemėlapiai yra naujiena, tai bus puiki proga susipažinti su jų geografija – kiekvieno rodymo metu dalyvaus ir astronomas, kuris padės susiorientuoti danguje bei po spektaklio mielai atsakys į kilusius klausimus.

Premjera: 2020 m. spalio 24 d., Lietuvos etnokosmologijos muziejuje (Kulionių kaimas, Molėtų raj.)

Prodiuseriai: Lietuvos etnokosmologijos muziejus ir  Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“

Partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė

Spektaklį finansuoja Lietuvos kultūros taryba